Reakcia na rozhovor s riaditeľom VšZP R. Strapkom

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko sa v rozhovore zverejnenom na webe štátnej zdravotnej poisťovne „obul“ do konkurenčných zdravotných poisťovní. A pomohol si pri tom aj polopravdami a zavádzajúcimi informáciami. Pozrime sa na pár z nich.

Zamestnanci, nie makléri

Šéf štátnej poisťovne povedal, že „jediným dôvodom na zmenu zdravotnej poisťovne by mala byť férová súťaž medzi konkurentami, rozhodne nie provízie pre poisťovacích maklérov“. S prvom časťou tvrdenie rozhodne súhlasíme, druhá časť jeho vety je zavádzajúca .

V Dôvere sa snažíme získať nových poistencov výhradne prostredníctvom ľudí, s ktorými máme pracovno-právny vzťah, ergo zamestnancami, presne ako si to vyžaduje legislatíva. To, že postupujeme správne, skonštatovali viaceré kontroly Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Pokiaľ ide o odmenu pre našich zamestnancov za túto prácu, niekoľko desiatok eur považujeme za primeranú sumu a navyše zaslúženú. Neraz musia čeliť ohováraniu a vysvetľovať klamlivé informácie zo strany pracovníkov konkurenčných zdravotných poisťovní o tom, že „Dôvera končí a treba sa prepoistiť.“

Všetky peniaze do systému?

Pán Strapko nástojí na tom, že „financie určené na odmeny (poistných maklérov) majú zostať v systéme zdravotnej starostlivosti“. Nie je to tak, že aj VŠZP vypláca odmeny svojim zamestnancom za získanie nových poistencov? Slová pána riaditeľa sa môžu ľahko obrátiť proti nemu. Čo ak VšZP bude mať úspešnú kampaň a pán Strapko dostane odmenu?
A čo nákladná miliónová reklamná kampaň? Nemali by aj tieto peniaze radšej ostať v systéme verejného zdravotného poistenia? Zdá sa to byť logická požiadavka v časoch, keď Všeobecná zdravotná poisťovňa potrebuje peniaze na zdravotnú starostlivosť, nemá ich a žiada štát, aby jej, ako majiteľ, pomohol.

Dáva štátna poisťovňa najviac na poistenca?

Tvrdenie pána Strapka, že „VŠZP dlhodobo vynakladá najviac peňazí na jedného poistenca“ je rovnako zavádzajúce, respektíve účelové, lebo opomína dôležitý detail. Štátna poisťovňa síce má vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť svojich poistencov, ale faktom je aj to, že súkromné zdravotné poisťovne jej to pravidelne každý rok kompenzujú. A to stovkami miliónov eur, ktoré jej odvádzajú v rámci prerozdelenia vybraného poistného (tzv. prerozdeľovací mechanizmus). Inými slovami, Dôvera vlani prispela na starostlivosť o poistencov štátnej poisťovne sumou približne 180 miliónov eur a toto by mal generálny riaditeľ štátnej poisťovne povedať jedným dychom zakaždým, keď hovorí o nákladoch na jedného poistenca. Nech má verejnosť kompletnú informáciu.

Porovnateľné benefity?

A na záver tvrdenie pána Strapka, že „Všeobecná zdravotná poisťovňa má porovnateľné benefity.“ Toto už necháme na hodnotenie samotných poistencov. Avšak už dnes je jasné mnohým, ktorí sa na pravidlá využívania týchto benefitov pozreli lepšie, že to tak nie je.  Stačí sa pozrieť na ich reakcie na sociálnych sieťach.

Dôvera je hrdá na svojich zamestnancov, či už pri získavaní nových poistencov, ale aj pri iných činnostiach, ako je napríklad uzatváranie zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Mimochodom tých zmluvných máme toľko čo štátna zdravotná poisťovňa. Na rozdiel od konkurencie nehovoríme o férovej súťaži, my ju presadzujeme v praxi.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.

Martin Kultan

Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera