Nadácia Penta podporila na ceste za zdravím malých aj veľkých bojovníkov

Grantový program Bojovníci za zdravie spustila zdravotná poisťovňa Dôvera v roku 2016. Za päť rokov svojho fungovania bolo podporených viac ako tisíc žiadateľov a prerozdelených takmer 1,4 milióna eur na pomoc tým, ktorí to skutočne potrebujú.

V minulom roku mohlo byť aj vďaka Nadácii Penta podporených o niekoľko ľudských príbehov viac. Sumou 50 tisíc eur sme pomohli malým aj veľkým bojovníkom, ktorí boli v rámci programu Bojovníci za zdravie ešte v roku 2019 vybraní ako kandidáti vhodní pre rehabilitácie v špecializovanom centre pre pacientov s neurologickými poruchami pohybu ADELI Medical Center v Piešťanoch.

Zdravotná poisťovňa Dôvera a Nadácia Penta sa tak spojili a pomohli  nad rámec grantového programu Bojovníci za zdravie trinástim statočným bojovníkom, ktorí v priebehu minulého roka absolvovali rehabilitácie pohybového aparátu. Malí, ale aj väčší pacienti mali počas pobytu v piešťanskom rehabilitačnom centre nabitý a pestrý program, dokopy absolvovali okolo 80 terapeutických jednotiek počas dvoch týždňov. Pre niektorých pacientov tento pobyt nebol prvým a o opätovnú rehabilitáciu opisujú ako návrat za druhou rodinou. Pacienti sú aj vďaka personálu centra motivovaní a ich zdravotný stav sa postupne zlepšuje, sú pozitívne naladení a svoju radosť prenášajú aj na blízku rodinu, na ktorých takáto pozitívna zmena zdravotného stavu pôsobí ako úľava, keďže starostlivosť o člena rodiny so zdravotným znevýhodnením je častokrát náročná ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke.

O grantovom programe Bojovníci za zdravie

Zdravotná poisťovňa Dôvera pomáha svojim poistencom so zdravotným znevýhodnením dlhodobo. V roku 2016 odštartovala Grantový program Bojovníci za zdravie so zámerom pomôcť poistencom Dôvery k zlepšeniu zdravia a k zvýšeniu kvality života. Za ten čas  podporila viac ako 1100 žiadateľov a prerozdelila  takmer 1,4 milióna eur. Finančné príspevky poistenci využili na absolvovanie ošetrení, zákrokov, operácií, rehabilitácií či zakúpenie pomôcok, ktoré si žiadatelia musia hradiť sami, pretože sa na ne nevzťahuje (alebo len čiastočne vzťahuje) úhrada zo zdravotného poistenia.

Zdravotnícky systém na Slovensku je solidárny, ale aj prísne regulovaný zákonmi, ktoré presne stanovujú, čo môže byť poistencovi z verejného zdravotného poistenia zaplatené a čo už nie. Je však mnoho liekov, terapií a zdravotných pomôcok, ktoré pacientom pomáhajú, no z vlastných prostriedkov si ich dovoliť nemôžu. Zdravotných diagnóz je veľa a na všetky verejné zdroje nestačia. Preto sú tu Bojovníci za zdravie, aby pomohli práve takýmto pacientom.

Ďalšie kolo grantového programu Bojovníci za zdravie bude poisťovňa Dôvera vyhlasovať už v apríli tohto roka. Viac informácií nájdete na www.bojovnicizazdravie.sk

 

Ako rehabilitácie pomohli podporeným bojovníkom?

 

Peter Benjamín Linkesch

Veľmi si vážim to, že som bol vybraný pre finančnú podporu v rámci projektu „Bojovníci za zdravie“.  Je to už 6. rokov, ako som mal náhlu cievnu mozgovú príhodu. Mal som vtedy 19 rokov. Usilovne bojujem za svoje zdravie, pravidelne cvičím, nevzdávam sa. Pobyt v Adeli centre mi vždy pomôže a znova ma motivuje, aby som sa nevzdával a bojoval ďalej.

Mama Sofie a Alexa Kalaninovcov

Sme radi, že môžeme absolvovať každý pobyt v Adeli Medical Center. Máme super skupiny, s ktorými sme nad mieru spokojní a deti ich zbožňujú. Každý pobyt nám prinesie nejaký, hoci len malinký pokrok, ale u týchto našich detí, je aj len taký malinký pokrok obrovským. Preto sa tešíme a ďakujeme.

Rodina Marczinovcov

Rehabilitácia nášmu synovi veľmi pomohla, napredujeme. Efekt je stále viditeľný po absolvovaní rehabilitácií, snažíme sa aj naďalej pokračovať v terapiách, aby sme dosiahli náš cieľ, aby náš syn mohol byť samostatný a žiť plnohodnotný život, ako každý iný.

Mária Sliviaková

Nám Adeli dá vždy veľa a vždy odtiaľ odchádzame s nejakým pokrokom, ako aj teraz. Cítila som sa oveľa silnejšia ako predtým, vydržím viac stáť a už aj svoju paličku Gertrúdu ovládam ja a nie ona mňa. Krajšie rozpravám a celkovo o čosi lepšie zvládam denné bežné veci.

Marián Šulka

Cvičenie v Adeli mi veľmi pomáha: znížil sa mi svalový tónus, s ktorým stále bojujem, zvýšila sa svalová sila, odolnosť voči fyzickej záťaži, zlepšila sa celková fyzická aktivita horných a dolných končatín, istejšie a pevnejšie stojím a lepšie a dlhšie chodím pomocou rolátora. Toto zlepšenie je pre mňa veľmi dôležité, nakoľko sa cítim šťastnejší a aj pohľad do budúcna je optimistickejší. Srdečne ďakujem za pomoc!

Mama Samka Jašurku

Samko sa má dobre, všetci sme zdraví. Dúfame že sa čoskoro budú môcť otvoriť škôlky, aby sa aj z nášho Samka stal škôlkar. Tešíme sa na to, keď sa situácia s koronou trošku ukľudní a budeme môcť prísť na ďalší pobyt.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.