Michalovská pôrodnica sa stala Skokanom roka

Počas minulého roku totiž dosiahla spomedzi všetkých pôrodníc na Slovensku najväčšie zlepšenie.

Zatiaľ čo sa slovenské pôrodnice medziročne posunuli v priemere o 3,8 percentuálneho bodu, tá michalovská zaznamenala zlepšenie až o 20 bodov. Zároveň sa podľa expertného hodnotenia stala najlepšou pôrodnicou v Košickom kraji. Medicínske indikátory kvality vyhodnocoval Health Policy Institute (HPI).

Ocenenie odzrkadľuje významný posun, ktorý sme v pôrodnici urobili. Podarilo sa nám jednak znížiť perinatálnu úmrtnosť na 0,3 ‰, čím sme sa dostali na štvrté miesto v rámci celoslovenského hodnotenia všetkých pôrodníc a zároveň sme do pôrodnice významne investovali. Určite je toto ocenenie pre nás veľmi zaväzujúce do budúcnosti a v zlepšovaní sa chceme ďalej pokračovať,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Michalovce Marián Haviernik.

Pôrodnica je súčasťou novopostavenej nemocnice novej generácie, ktorú otvorili len minulý rok. Má štyri moderné pôrodné izby, ktoré sú navrhnuté tak, aby budúcim mamičkám poskytli príjemné a intímne prostredie. Na pôrod sa tak môžu pripravovať za prítomnosti blízkych osôb, či už partnera, matky alebo duly. Na týchto izbách prebiehajú aj samotné pôrody, keďže sú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály. Rodička sa tak nemusí nikam presúvať. V prípade, že sa nevyskytnú komplikácie, matku po pôrode prevezú na štandardnú izbu.

Pôrodnica je dnes špičkovo vybavená. Rodičky, ktoré už u nás priviedli na svet svoje dieťa, to vnímajú veľmi pozitívne. Pôrodné izby hotelového štandardu sú pre mamičky dostatočne komfortné, či už pohľadu vlastného sociálneho zariadenia alebo prítomnosti blízkej osoby. Zároveň na nich prostredie pôsobí upokojujúco a zachováva intimitu budúcich mamičiek,“ hovorí riaditeľ.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.