Rozšírili sme pre vás špičkovú rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť o novú Špecializovanú nemocnicu FBLR sv. Michala v Číži. Naši poistenci sú prví, ktorí v nej môžu od 1. októbra 2021 absolvovať rehabilitáciu po cievnej mozgovej príhode.
Včasná kvalitná neurorehabilitácia dokáže u ľudí po cievnej mozgovej príhode predísť trvalým následkom alebo aspoň zmierniť stupeň postihnutia. Takéto zariadenia na Slovensku stále chýbajú a bežné nemocnice na to nemajú dostatok personálu a vybavenia.
„Vzhľadom na počet pacientov s cievnou mozgovou príhodou by sme na Slovensku potrebovali tri – štyri podobné špičkové pracoviská. Sme radi, že po Hlohovci majú naši poistenci už aj v Číži otvorené dvere,“ hovorí generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.
Rozhodujúcimi pre zmiernenie trvalých následkov po mozgovej príhode sú prvé tri mesiace. Ak sa začne s rehabilitáciou neskôr, vážne následky mozgovej príhody to už väčšinou nezlepší. Preto sa do Číža dostanú pacienti hneď z tej nemocnice, kde im po porážke zachránili život. Teda pacienta z prvej nemocnice neprepustia domov, ale preložia ho rovno do špecializovanej nemocnice na neurorehabilitáciu.
Všetko pod jednou strechou
Nová špecializovaná nemocnica v odbore fyziatria, balneólogia a liečebná rehabilitácia v Číži je unikátna tým, že pacienti v závislosti od svojho zdravotného stavu v nej absolvujú až sedem rehabilitačných procedúr denne. Navyše, po 14 až 49 dňoch včasnej neurorehabilitácie môžu po rozhodnutí lekára ihneď ďalších 21 dní pokračovať kúpeľnou liečbou. Takýto komplexný prístup k rehabilitačnej zdravotnej starostlivosti je na Slovensku úplne nový a Dôvera je prvou zdravotnou poisťovňou, ktorá ju plne prepláca.
Prípadov pribúda
Cievne mozgové príhody sú po kardiovaskulárnych a onkologických ochoreniach treťou najčastejšou príčinou úmrtia a invalidity v priemyselne vyspelých krajinách. V roku 2019 na Slovensku postihli takmer 13-tisíc ľudí, pričom do jedného roka od porážky až štvrtina z nich zomrela.
Riziko náhlych cievnych mozgových príhod výrazne stúpa od 45 roka a až tri štvrtiny ľudí s touto diagnózou majú viac ako 65 rokov. Mužov postihuje mozgová príhoda o niečo častejšie ako ženy (v 54 % prípadov). Tretina pacientov má trvalé následky v podobe porúch pohybu, koordinácie, prehĺtania, reči, pamäte.
Prvou lastovičkou, ktorá začala skorými rehabilitáciami pomáhať pacientom po porážke, je špecializované zdravotnícke zariadenie v Hlohovci. Aj tam mohli naši poistenci nastúpiť ako prví už 1. júna.
„Postupne chceme zabezpečiť takúto kvalitnú rehabilitáciu našim poistencom z celého Slovenska. Zmluvu podpisujeme len s takými zariadeniami, ktoré dokážu peniaze z verejného zdravotného poistenia naozaj využiť efektívne v prospech pacienta,“ zdôrazňuje zámer Dôvery generálny riaditeľ.
Ako to bude vyzerať v praxi
Na špeciálnu neurorehabilitáciu v Číži budú posielať pacientov priamo nemocnice, ktoré im zachránili život. Pôjde teda o preklad z lôžka na lôžko. Nemocničný lekár posúdi, či pacient spĺňa podmienky a dohodne jeho preklad do špecializovaného rehabilitačného zariadenia.