Svätá vojna Ministerstva zdravotníctva

Zvykol som si, že hlasy odborníkov a ľudí pracujúcich v sektore sú novým vedením Ministerstva zdravotníctva zväčša ignorované, a inak to nebude pravdepodobne ani tentokrát.

Napriek tomu som presvedčený, že zostať ticho by bolo chybou. Pacientom sa môže stať každý z nás v zlomku sekundy a prehliadať tak skutočnosť, že sa zdravotníctvo rúti do veľkých problémov, by sa nám mohlo rýchlo vypomstiť.

 

Pred voľbami a hlavne po nich dominoval pocit nádeje, že v zdravotníctve príde k zmene a že sa niekam konečne posunie. Veľa sa hovorilo o reformách, ktoré prinesú vyššiu efektivitu vynaložených prostriedkov, lepšie podmienky pre lekárov a sestry a hlavne kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov.

Strata a plytvanie sú novým meradlom úspechu

Ľudia zo sektoru očakávali, že nové riešenia vzniknú v diskusii a že vedenie ministerstva bude viac spájať ako rozdeľovať. Opak je však pravdou. Áno, pandémia Covid-19 výrazne ovplyvnila zdravotníctvo. Napriek tomu, všetky doterajšie kroky skôr ukazujú, že zdravotníctvo sa ani v nasledujúcich rokoch nikam nepohne. Prečo?

  1. Štátne nemocnice sa stále extra rýchlo zadlžujú, VšZP je stále najmenej efektívna zdravotná poisťovňa na trhu. Pre daňových poplatníkov to znamená, že na oddlženie štátnych nemocníc a záchranu štátnej poisťovne sa plánuje vynaložiť celkovo suma viac ako 800 miliónov eur. A som presvedčený, že to nie je konečna suma. Zároveň neviem o tom, že by existovali ozdravné plány nemocníc či VšZP, ktoré by ich zaviazali netvoriť ďalšie dlhy. Teda s vysokou pravdepodobnosťou táto takmer miliarda eur bude úplne zbytočná a čoskoro sa budeme na neefektivitu štátu skladať znovu.
  2. Je úplne ticho okolo reprofilizácie nemocničnej siete a toľko pripravovanej stratifikácie nemocníc. Tu nejde len o vyššiu efektivitu, ale hlavne o lepšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Tieto reformy sú zároveň nevyhnutným predpokladom čerpania peňazí z plánu obnovy. Je preto celkom možné, že chýbajúca reforma nemocníc nás bude stáť, že zdravotníctvo príde o stovky milióny eur. Tie mohli byť použité na investície do starých budov nemocníc a modernizácie ich vybavenia.
  3. Namiesto snahy ozdraviť, čo zlyháva, ministerstvo sa snaží vytlačiť zo zdravotníctva to, čo funguje. Ako inak si vysvetliť frontálny útok na všetkých súkromných aktérov v zdravotníctve, ktorí sa stali zo dňa na deň doslova triednym nepriateľom. Platí nové pravidlo – strata a plytvanie sú novým znakom úspechu a prínosu do zdravotníctva. Naopak, konkurencia a primeraný zisk sú škodnou. Fakt, že zodpovedné podnikanie je motivátorom poskytovať liečbu a služby pacientom kvalitne a prinášať do sektora inovácie, je úplne ignorovaný.
Nechajme pacientov, nech si vyberú aké zdravotníctvo chcú

Výsledkom tejto situácie bude, že sa pomaly vraciame späť k 90tym rokom. Za pár rokov sa poprie akýkoľvek dosiahnutý pokrok a dôsledne odstrašia všetci, ktorí by chceli do zdravotníctva investovať vlastné prostriedky. Účet pre nás všetkých bude veľmi vysoký a bude len rásť – buďme pripravení na rast daní a odvodov, pretože štát má len toľko peňazí, koľko mu pracujúci odvedú.

Viesť zdravotníctvo by malo znamenať rozumieť jeho potrebám a hlavne ľuďom, ktorí v sektore pracujú. Rozumiem, že predstava nového vedenia ministerstva o budúcnosti zdravotníctva je zásadne odlišná od väčšiny analytikov a dlhoročných aktérov v ňom.

Ale ak je zámerom, vyhnať z neho všetko súkromné a mať čisto štátne zdravotníctvo, mala by to nová vláda priznať priamo. Zatiaľ sme svedkami len skrytej zákopovej vojny, v ktorej sa pod pláštikom boja proti „zlým“ súkromným investorom likviduje všetko, čo tu ešte ako tak funguje.

Ja som presvedčený o tom, že ľudia na Slovensku nechcú prísť o nové nemocnice, o moderné medicínske prístroje a hlavne pocit, že na ich zdraví záleží. A možno práve za bojom proti súkromným investíciám je práve tento strach politikov. Strach, že nemocnice ako v Michalovciach či na Boroch nastavujú štátu nepríjemné zrkadlo pred pacientami.

Jozef Mathia

Investičný manažér v Penta Investments