Zdravotníci nemocníc Svet zdravia vyrazili očkovať do regiónov

Zdravotnícky personál siete nemocníc Svet zdravia začal očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v teréne. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva chce sieť zvýšiť zaočkovanosť v regiónoch Slovenska a zdravotníci preto v tomto období vyrážajú s vakcínami do jednotlivých obcí priamo za ľuďmi. Počas dnešného dňa očkovali v obciach tímy zo spišskonovoveskej, vranovskej, žiarskej aj topoľčianskej nemocnice a jednodávkovú vakcínu Janssen podali približne 500 záujemcom. Viaceré odľahlejšie obce majú často nízky podiel zaočkovanosti – napríklad v Rudňanoch, kde dnes očkovali zdravotníci z nemocnice v Spišskej Novej Vsi, presahoval len 10 percent.

„Zareagovali sme na výzvu rezortu zdravotníctva a v rámci iniciatívy Bezpečný región v našich nemocniciach vytvorili mobilné vakcinačné tímy, ktoré od tohto týždňa vyrážajú do jednotlivých obcí a očkujú verejnosť. Vakcinačné tímy vznikli dosiaľ v 11 nemocniciach siete Svet zdravia naprieč Slovenskom a len počas dnešného dňa zdravotníci zo štyroch našich nemocníc navštívili 11 obcí a zaočkovali približne 500 ľudí. Jeden mobilný očkovací tím dokáže za jeden deň pomôcť desiatkam ľudí predísť ťažkému priebehu ochorenia COVID-19, ich hospitalizácii v nemocnici a tak aj naše tímy lekárov a sestier odbremeniť od náporu ťažko chorých COVID pacientov,“ hovorí medicínsky riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare MUDr. Martin Šimo.

 Dodáva, že sieť chce v čo najkratšom čase a v čo najvyššej frekvencii navštíviť čo najviac obcí. „Predpokladáme, že záujem o výjazdové očkovanie zo strany obcí budeme evidovať najbližšie dva mesiace a verím, že sa nám ho v rámci našich kapacít podarí naplniť. Naším spoločným cieľom je zvýšiť zaočkovať obyvateľstva a tým bezpečnosť v jednotlivých regiónoch,“ dopĺňa Šimo.

Zdravotníci vyrážajú do regiónov po dopyte jednotlivých obcí. Tie nahlasujú predbežný záujem občanov, ale ľudia sa môžu prísť zaočkovať aj bez oznámenia vopred. Proces očkovania je zjednodušený, keďže zdravotníci očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. Aj to dnes zohralo významnú úlohu pri očkovaní obyvateľstva v obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves. Obec má takmer 5000 obyvateľov s vysokým podielom marginalizovaných skupín a jednu z najnižších mier zaočkovanosti – len cez 10 percent.

„Záujemcom sme vysvetlili, že stačí prísť raz a svoju povinnosť ohľadom vakcinácie si splnili – nemusia teda myslieť na to, že po mesiaci sa majú prísť preočkovať. Rovnako to mnohí z odľahlých obcí majú ďaleko do mesta, ušetrené financie radšej využijú iným spôsobom, preto je potrebné prísť priamo za nimi. Samozrejme, dôležitá je aj komunikácia, vysvetlenie, prečo je potrebné sa dať zaočkovať a osobný príklad,“ vysvetľuje Mária Dudžáková, prednostka Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi.

V obci Rudňany dnes zdravotníci spišskonovoveskej nemocnice zaočkovali 70 záujemcov. Vranovskí zdravotníci dnes vyrazili do Sečovskej Polianky a Sačurova, kde celkovo zaočkovali 170 ľudí, z toho v Sačurove až 139. V utorok pritom očkovali v obciach Nižný Hrušov, Poša, Nižný Hrabovec a Dlhé Klčovo. Zdravotníci z nemocnice v Žiari nad Hronom dnes do neskorého popoludnia očkujú až v siedmich obciach. Ide o obce Stará Kremnička, Jastrabá, Kremnica, Kunešov, Kremnické Bane, Horná Ves a Trnavá Hora (Jalná). Vakcínu plánujú podať 200 záujemcom. Tím topoľčianskej nemocnice dnes vyrazil do obce Prašice, kde zaočkovali 65 ľudí.

Niektoré z nemocníc Svet zdravia, michalovská, spišskonovoveská či partizánska, už v predošlých mesiacoch vytvorili mobilné výjazdové tímy, ktoré chodili očkovať napríklad do domovov sociálnych služieb vo svojom regióne. Rožňavská nemocnica zase v spolupráci s RÚVZ v Rožňave navštívila v júni celkovo 38 obcí a zaočkovala 1095 ľudí (z celkovo 42 obcí), väčšinou išlo o seniorov, obyvateľov marginalizovaných komunít, imobilných ľudí. Očkovalo sa v domácnostiach aj v priestoroch obecných úradov.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.