14 nemocníc Svet zdravia spustilo vakcináciu svojich zdravotníkov

Do soboty zaočkujú vyše 2 800 zamestnancov

Sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva sa v týchto dňoch aktívne zapojilo do národného očkovacieho plánu v boji proti ochoreniu COVID-19. Nemocnice museli pripraviť vakcinačné ambulancie a vakcinačné tímy, ktorých hlavnou úlohou je v priebehu pár dní maximálne využiť dodané vakcíny a zaočkovať prihlásených zamestnancov. V štrnástich nemocniciach siete to spolu predstavuje v prvej vlne vyše 2800 ľudí. Tri nemocnice v Michalovciach, Humennom a Rožňave sa súčasne technologicky pripravujú na budúcu funkciu distribučných vakcinačných centier. Do konca januára im majú byť z Dánska dodané špeciálne mraziace boxy, ktoré budú schopné skladovať vakcíny pri extrémnych mínusových teplotách (až -80 stC).

Zavedenie vakcíny do bežného používania predstavuje prelomový míľnik v boji s ochorením COVID-19 . Vďaka nej môžeme zásadne posunúť úroveň bezpečnosti pre našich zdravotníkov a pacientov. Navyše prichádza práve v období, kedy kritická akcieschopnosť nemocníc nie je podmienená počtom voľných lôžok ale zdravým personálom. Som rád, že rovnako to vnímajú aj kolegovia z prvej línie. Dôkazom je ich vysoký záujem o očkovanie. Napriek dobrovoľnosti, či už prekonanému ochoreniu ide dnes o nadpolovičnú väčšinu zamestnancov. Veríme, že čoskoro budeme schopní priniesť vakcinačný program aj na pôdu našich polikliník,“ zdôraznil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Najväčším vakcinačným centrom siete Svet zdravia bude michalovská nemocnica. Tá ma pripravených 5 ambulancií, ktoré budú neskôr slúžiť aj pre širokú verejnosť. „Počas dvoch dní zaočkujeme 410 zdravotníkov, čím pokryjeme primárne potreby ochrany drvivej väčšiny personálu. Vysoký záujem pramení zo silnej skúsenosti s očkovaním zamestnancov počas regionálnej epidémie osýpok v roku 2018. V nemocnici niet pochýb o tom, že iba vakcína nás skutočne ochráni pred ďalším šírením tohto nebezpečného vírusu,“ doplnil Marián Haviernik, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Nemocnice siete Svet zdravia, v ktorých sa spúšťa vakcinácia zdravotníkov proti ochoreniu COVID-19 sú v mestách: Michalovce, Humenné, Rožňava, Spišská Nová Ves, Trebišov, Vranov nad Topľou, Svidník, Košice, Rimavská Sobota, Žiar nad Hronom, Topoľčany, Partizánske, Galanta a Dunajská Streda. O ďalšom postupe národného očkovacieho plánu bude verejnosť priebežne informovaná v zmysle usmernení ministerstva zdravotníctva.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.