V Medissime začali operovať zúženú mozgovú tepnu unikátnou metódou

V bratislavskej nemocnici ProCare Medissimo začali využívať unikátnu metódu pri operácii zúženej mozgovej tepny, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny cievnej mozgovej príhody.

Nemocnica totiž využíva najmodernejšiu zdravotnícku pomôcku zo Spojených štátov, ktorá výrazne zvyšuje bezpečnosť pacienta a riziko výkonu sa tak približuje k nule. Tím MUDr. Ivana Vuleva spoločnosti CINRE začal operovať novou metódou ako prvý na Slovensku a zákrok už úspešne podstúpili prví pacienti. Zdravotnícka pomôcka je novinkou aj v Európe.

„Zúženie mozgovej tepny je veľmi časté ochorenie, kedy vznikne vo vnútri cievnej steny aterosklerotický plát. Je to nazhromaždená hmota tuku a bielych krviniek, ktorá môže podliehať zápalu, obmedzovať tok krvi a z plátu sa tiež môžu uvoľňovať čiastočky zrazeniny do mozgu a spôsobiť infarkt. Navyše, v mieste zúženia sa môže tepna aj náhle zavrieť. Pacienta teda toto ochorenie ohrozuje v mnohých smeroch a operácia je vlastne prevenciou proti cievnej mozgovej príhode,“ vysvetľuje MUDr. Ivan Vulev, medicínsky riaditeľ spoločnosti Cinre a nemocnice ProCare Medissimo.

Najčastejšie je ateroskleroticky postihnutá krčnica prechádzajúca medzi svalmi krku do hlavy. Odstrániť zúženú mozgovú tepnu možno chirurgicky alebo endovaskulárne. Pri druhom miniinvazívnom spôsobe je pacient v lokálnej anestézii a vpichom v oblasti triesla mu operatér do tepny na zúžené miesto zavedie stent – výstuž z ultratenkých drôtikov z ocele alebo chromkobaltovej zliatiny. Pomocou balónikového katétra sa následne stent roztiahne v mieste postihnutého úseku a pritlačí aterosklerotické pláty k stene. Cieva tak znova dokáže zaistiť dostatočný prietok krvi a zároveň stent zamedzí embolizácii a vzniku mozgovej príhody.

„Táto operácia bola vždy pre pacienta pomerne bezpečná, avšak existovalo isté riziko, že počas implantácie stentu môžu nastať komplikácie a časť plátu sa odplaví do mozgu. Pomocou nového zariadenia, ktoré sme začali pred pár dňami používať, dostala však bezpečnosť úplne nový rozmer a hrozba spomínaných komplikácií je minimálna,“ podotýka Vulev, ktorého tím robí najviac karotických stentingov na Slovensku, a to okolo 300 výkonov ročne.

Paladin riziko výkonu približuje k nule

Vulevovmu tímu pomáha po novom emboloprotekčný filter na postdiletačnom balóne Paladin. „Pri implantácii stentu potrebujete zaviesť do tepny aj balónik a ochranný filter. To sú ďalšie procesy, kedy prechádzate cez zúženú tepnu a riziko embolizácie sa vtedy zvyšuje. Navyše, dnes používaný stentový filter nedokáže zachytiť všetky čiastočky aterosklerotického plátu, pretože niektoré sú príliš malé. My sme preto vyvinuli unikátnu zdravotnícku pomôcku, ktorá spája na katétri ochranný filter s balónom,“ vysvetľuje Joop Meijer, generálny manažér pre Európu, Stredný východ a Afriku z americkej spoločnosti Contego Medical, ktorá pomôcku vyvinula.

Namiesto troch procedúr tak operatér urobí iba jednu a moderný filter tiež dokáže lepšie zachytiť čiastočky, ktoré tak ďalej neprechádzajú do mozgu. Filter následne operatér vytiahne. Špeciálna pomôcka okrem zníženia rizika komplikácií skracuje i dĺžku operácie na maximálne pol hodinu a šetrí finančné prostriedky nemocnice. Keďže pacient je v lokálnej anestézii, lekár s ním počas operácie komunikuje a po dvoch dňoch odchádza do domáceho liečenia.

Paladin je jednorazová pomôcka, ktorú hradia zdravotné poisťovne. Novinkou je nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Spomedzi okolitých krajín ju len nedávno začali využívať aj vo Viedni a po Medissime v Bratislave aj v Prahe a v poľskom Krakowe.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.