Druhá generácia najmodernejšieho lekárenského laboratória v Čechách je na svete

Spoločnosť Česká lékárna holding, prevádzkovateľ lekární Dr.Max, otvorila v pražských Řepich nové centrálne laboratórium, ktoré nahradí svoju predchodkyňu v Nučiciach pri Prahe. Nové laboratórium opäť predstavuje najväčšiu jednorazovú súkromnú investíciu do individuálnej prípravy liekov v histórii Českej Republiky.

Zatiaľ čo projekt v Nučiciach predstavoval vynaložené náklady vo výške asi 26 miliónov českých korún, v Řepich to už bolo približne 45 miliónov. Projekt nazývaný v rámci firmy e-Laboratórium zahŕňa okrem klasického a analytického laboratória aj priestory pre sterilnú výrobu s pretlakovými priepustami pre personál i materiál. Oproti Nučiciam sa znásobil počet prístrojov a meradiel – umožnila to plocha dvaapolkrát väčšia ako v predchádzajúcom centrálnom laboratóriu. Po novom predstavuje 1600 metrov štvorcových, zahŕňa tak takmer celé horné poschodie OC Repy. Dostatočná plocha dovolila zriadiť dostatok moderne vybavených pracovných miest. Laboratórium dnes zamestnáva asi 45 odborných pracovníkov, ale dimenzované je na dvojnásobok.

„Bolo to nevyhnutné vzhľadom na prudký nárast objednávok od spustenia prvého centrálneho laboratória pred necelými ôsmimi rokmi,” hovorí generálny riaditeľ siete Dr.Max Daniel Horák. Tých bolo v roku 2014 v priemere 1850 mesačne, vlani už tento ukazovateľ prekročil hranicu ôsmich tisíc. Laboratórium je schopné vyrábať a dodávať široký register produktov vo všetkých liekových formách – od mastí, roztokov, gélov a suspenzií až po kapsuly a čapíky. Zo sterilných prípravkov sa príprava zameriava na očné kvapky, očné masti alebo iné sterilné roztoky.

Laboratórium môže zohrať dôležitú úlohu pri trhových výpadkoch priemyselne vyrábaných liečiv ako sa to už v minulosti stalo napr. pri nedostatku framykoínovej alebo bactrobanovej masti, ophtalmo septonexu a ďalších prípravkov.

Nové ústredné laboratórium Dr.Max vychádza v ústrety svetovým trendom v lekárenstve, v ktorom permanentne pokračuje proces centralizácie prípravy liečiv. „V našej sieti stále pripravujeme laboratórne aj v priestoroch lekární, na tento spôsob rozhodne nerezignujeme, ale je fakt, že u Dr.Max je často efektívnejšia centrálna príprava už majoritná – 60% laboratórnej prípravy prebieha mimo tradičnej lekárne,“ hovorí Daniel Horák. Tomu zodpovedá aj stratégia rozvoja centrálnych laboratórií Dr.Max. V menšom meradle vznikli v uplynulých rokoch aj v Brne (2017) a Ostrave (2020). Obe moravské prevádzky sa zaoberajú iba individuálnou prípravou liečiv na základe lekárskeho receptu vystaveného konkrétnemu pacientovi a obe zásobujú iba lekárne Dr.Max. Oproti tomu centrálne laboratórium v ​​Řepich dodáva aj ďalším lekárňam, nemocniciam a veterinárnym klinikám.

Už pracovisko v Nučiciach priťahovalo pozornosť zdravotníckych odborníkov z celej Českej Republike. Počet a dĺžku odborných praxí ale limitovala horšia dopravná dostupnosť s narastajúcimi výkonmi aj obmedzená veľkosť pracoviska. Pri projekte e-Laboratória Repy je neporovnateľne lepšia situácia, miesto je v dosahu MHD a priestory zahŕňajú aj vlastné školiace stredisko. Je tu dostatok priestoru pre praktické stáže v laboratóriách a niekoľkonásobne väčšia individuálna prípravovňa sterilných liečiv, ktorá je pre vysokoškolských študentov obzvlášť atraktívna. Pre krátkodobé laické i odborné praxe sa v repskom laboratóriu „otvoril“ pohľad do čistých priestorov – prakticky celá severná stena konštrukcie stavby je presklená, je možný priehľad do všetkých sterilných prípravovní. Sieť Dr.Max v neposlednom rade víta, že sa nové laboratórium stalo miestom, kde môžu vo svojom odbore pôsobiť aj farmaceutickí odborníci z Ukrajiny, ktorí v Čechách našli útočisko pred ruskou agresiou.