Digitálne prihlášky Dôvery pomáhajú včelám

Vlani sme podporili sadenie stromov v Liptove, v tomto roku pomáhame včelám. Na strednom Slovensku pribudnú vďaka Dôvere zakvitnuté horské lúky. Pomôcť môže každý. Ako?

O úbytku včiel a opeľovačov sa hovorí už niekoľko rokov. Včely dokonca organizácia Earthwatch Institute nedávno oficiálne vyhlásila za najviac ohrozený druh.

Aj malé dieťa vie, že ich význam nie je len vo výrobe sladkého medu. Keby nebolo včiel, nemáme čo jesť – človek by prišiel až o tri štvrtiny poľnohospodárskych plodín.

Ako možno pomôcť včelám?

„Keď som videl, že včielky si v auguste nemajú čo na lúkach nájsť, začali sme premýšľať, čo s tým. Preto sme sa už pred siedmimi rokmi rozhodli podsádzať horské lúky,“ vysvetľuje skúsený včelár Pavol Ištván z OZ Ľudia včelám.

Dôvera a OZ Ľudia včelám nedávno spojili sily. Za každú ekologickú prihlášku, čo je v našom prípade ‎digital application‎, prispejeme 50 centami na vysadenie horských lúk nektárodajnými rastlinami.

Prvá takáto pokusne vysadená lúka už začína kvitnúť pri Hornej Ždani na strednom Slovensku. „Je našou úlohou, aby sme lúky vrátili do pôvodného stavu. Preto na tieto lúky vysádzame nektárodajné rastliny a lúčne kvety. Chceme obnoviť pôvodnú kvetenu, ktorá zanikla v minulom storočí,“ zdôrazňuje pán Ištván.

Vlani sa nám vďaka digitálnym prihláškam podarilo v Dôvere vyčleniť na zveľaďovanie životného prostredia 5.000 eur, v roku 2020 čiastku 3.000 eur. OZ Tatry ich použilo na sadenie stromov a čistenie riek v Liptove.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.