Vranovská nemocnica otvorila modernú, hrajúcu pôrodnicu

Pôrodné izby namiesto boxov a uspávanky pre mamičky a bábätká.

Tradičné pôrodné boxy nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu. Takto sa zmenila pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou, ktorá prešla vďaka príspevku z eurofondov za posledné mesiace zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Stala sa z nej zároveň hrajúca pôrodnica, lebo mamičky a ich bábätká upokojujú uspávanky, ktoré v pôrodnici hrajú na izbách i chodbách. Zdravotníci sa pritom inšpirovali klinikou v New Yorku. Uspávanky dnes prišli do pôrodnice zahrať herečka a speváčka Veronika Husovská spoločne s manželom, lídrom skupiny Komajota Martinom Husovským.

„Vďaka tomu, že sme boli úspešní pri našej žiadosti o eurofondovú dotáciu, v nemocnici vrátane našej spoluúčasti preinvestujeme celkovo takmer 4,7 milióna eur. Z toho tvorí prestavba a nákup prístrojov pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sumu 539-tisíc eur. Nový koncept pôrodných izieb, ktorý sme v nemocnici prestavbou zaviedli, vytvorí pre mamičky prostredie niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou, čo prispeje k bezproblémovému priebehu pôrodu. Zároveň nám investície umožnia opäť zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacientov, z čoho sa veľmi tešíme,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou Eugen Lešo.

Pôrod v súkromných izbách

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie prešlo od júla minulého roku niekoľkomesačnou rozsiahlou prestavbou. Pre rodičky vznikli v nemocnici dve nové komfortné pôrodné izby hotelového štandardu. Tam budúce mamičky strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej  až po záverečnú popôrodnú fázu.

„Doteraz bola rodička presúvaná v priebehu pôrodných fáz z čakacej miestnosti na pôrodnú sálu a odtiaľ po pôrode na izbu. Po novom tak už bude celý pôrod prebiehať v pôrodnej izbe, kde bude mať mamička zaistený dostatočný komfort aj intimitu. Na pôrodnej izbe môže mať navyše po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý jej bude poskytovať nepretržitú podporu. To dosiaľ nebolo vždy možné, napríklad keď prebiehalo veľa pôrodov v jednom čase. Vďaka pôrodným izbám dokážeme mamičkám poskytnúť zároveň aj viacero alternatív pre nové pôrodné polohy,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vranovskej nemocnice MUDr. Vladimír Spišák.

Novým štandardom v pôrodnej izbe je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu.

V rámci rekonštrukcie prešiel celý pôrodný trakt stavebnými úpravami. Kompletne sa vymenili podlahy, zrekonštruovali sociálne zariadenia, nakúpil nový mobiliár a podobne. Obnovou prešla aj sekčná sála a zrekonštruovaná bola i doterajšia pôrodná sála. Tú však bude po novom nemocnica využívať najmä ako záložný priestor pre prípady, že budú pôrodné izby obsadené. V jednom čase tak môžu v nemocnici prebiehať naraz až štyri pôrody. Minulý rok sa vo vranovskej nemocnici uskutočnilo 1023 pôrodov.

Podľa vzoru newyorskej kliniky, kde rodila Beyoncé

Zdravotníci nazvali svoju pôrodnicu hrajúcou. V pacientskych izbách na šestonedelí a na chodbách pôrodnice a šestonedelia totiž znejú nádherné autorské uspávanky pre malých i veľkých z rodinnej dielne speváčky Kataríny Koščovej, hudobníka a skladateľa z Komajoty Martina Husovkého a herečky a speváčky Veroniky Husovskej. Bábätká i mamičky tak upokojí Zvončeková uspávanka, uspávanka o súhvezdiach, Kvap kvap či Hajaj. Samotný hudobný nápad bol inšpirovaný súkromnou newyorskou klinikou, v ktorej rodila speváčka Beyoncé Knowles.

„Hudba nám pomáha v prvom rade upokojiť budúcu mamičku pred pôrodom, a to hneď pri vstupe na oddelenie. Chceme, aby z nej opadol strach z medicínskeho prostredia i z toho, čo ju čaká a cítila hlavne radosť, že čoskoro pribudne do jej života nový človiečik. Keď jej navodíme príjemnú atmosféru, dokáže ju to veľmi upokojiť. A keď je pokojná mamička, aj bábätko sa cíti lepšie. Liečivé prostredie v neposlednom rade pomáha aj personálu udržať si dobrú náladu,“ vysvetľuje primár.

Každá mamička počas najbližších týždňov dostane pri príležitosti otvorenia novej pôrodnice cédečko Uspávanky od hudobnej trojice aj pri odchode domov ako darček. Album prináša 13 originálnych pesničiek na dobrú noc. Vyšiel 1. novembra 2009 od tej doby sa z tohto titulu predalo viac ako 50-tisíc kusov CD nosičov.

Nové prístroje urýchlia výkony a umožnia robiť nové

Na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie je zároveň vďaka eurofondovej dotácii priebežne dodávané nové prístrojové vybavenie. Pôrodnica už má nové anestéziologické prístroje, monitory vitálnych funkcií, pôrodné postele, kardiotokografy, atď a čaká na dodávku posledných prístrojov, napríklad operačného stola pre sekčnú sálu, ultrazvukov či operačných lámp.

„Súčasťou obnovy bolo aj dodanie nového prístrojového vybavenia pre pracovisko jednodňovej zdravotnej starostlivosti, vďaka čomu dokáže nemocnica ošetriť za rovnaký časť väčší počet gynekologických pacientiek. Priepustnosť pracoviska, kde realizujeme gynekologické výkony, sa tak v niektorých prípadoch dokonca zdvojnásobila,“ podotkol riaditeľ.

Vďaka novému prístrojovému vybaveniu sú zároveň lekári schopní realizovať aj výkony, ktoré dosiaľ nebolo možné uskutočniť a pacientky tak za nimi nemusia cestovať inam. Napríklad zaobstaraním resektoskopu lekári môžu odstraňovať útvary z dutiny maternice pod vizuálnou kontrolou. Nemocnica zrekonštruovala pôrodnicu a nakúpila prístroje s pomocou nenávratného finančného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu.