Len malé upozornenie - bude mať tento rok zdravotníctvo dostatok zdrojov?

04. feb 2021

Aby sa slovenské zdravotníctvo konečne zlepšilo, potrebuje stabilitu.

Jasne definované pravidlá, ktoré by sa dodržiavali, fungovala by spätná väzba aj orientácia na výkon. Inak nám problémy slovenského zdravotníctva, ktoré doteraz bublali pod pokrievkou, môžu už čoskoro vykypieť a pandémia COVID-19 nebude jediným vinníkom.

Úplne rozumiem, že momentálne sa akékoľvek diskusie o stave nášho zdravotníctva sústreďujú predovšetkým na otázky plošného skríningu, problematiky očkovania či podpore zdravotníkov v prvej línii. Netreba však zabúdať, že je potrebné pozerať sa aj o tri kroky dopredu.

1. Oslabenú ekonomiku neoklameme

Vo svetle ekonomického vývoja zo začiatku roka sa dá predpokladať, že len z dôvodu oslabenia ekonomiky bude v roku 2021 v zdravotníctve chýbať minimálne 100 miliónov EUR. Prečo práve toľko?

  • Schválený rozpočet verejného zdravotného poistenia počíta s výdavkami, ktoré sú kryté predovšetkým zo zdravotných odvodov ekonomicky aktívneho obyvateľstva vo výške 4,2 miliardy EUR. Tento príjem je závislý hlavne od udržania zamestnanosti rastu príjmov. Pri príjmoch z odvodov ekonomicky aktívneho obyvateľstva vychádzal rozpočet z dvoch kľúčových predpokladov.
  • Nimi sú evidovaná nezamestnanosť (6%) a rast nominálnych miezd (4,1%). Len za december bola evidovaná nezamestnanosť 7,6%, čiže o 1,6% vyššia ako je rozpočtová prognóza na rok 2021 a v prípade, že sa situácia v priebehu 2021 nezlepší, bude to znamenať výpadok príjmov vo výške zhruba 60 miliónov EUR. Navyše, Národná banka Slovenska predpovedá, že mnohé ohlásené hromadné prepúšťania sa v evidencii nezamestnanosti prejavia v prvom kvartáli 2021, takže nie je vylúčené, že nezamestnanosť presiahne 8%.
  • Nominálny rast miezd za rok 2020 bol pod úrovňou 3% a pramenil primárne z rastu miezd vo verejnej správe. Ak by rast miezd nedosiahol rozpočtovú prognózu 4,1% a mzdy by rástli rovnakým tempom ako v roku 2020, tak zdravotnícky rozpočet príde o ďalších 40 miliónov EUR.
  • Druhým kľúčovým príjmom zdravotníckeho rozpočtu sú platby za poistencov štátu vo výške 1,4 miliardy EUR. Aj v roku 2021 sú tak platby za svojich poistencov, teda za deti, študentov, dôchodcov a rodičov na materskej v nedostatočnej výške. Napriek známym faktom, že priemerné náklady na liečbu týchto poistencov predstavujú približne 85 EUR mesačne, štát uhradí len 39 EUR  (pri predpoklade 3,7% z priemernej mzdy roku 2019). Ak by štát chcel túto medzeru cca EUR 100 mil. (a osobne si myslím, že táto suma bude časom významne narastať) vyplniť, musel by zvýšiť platby za poistencov štátu aspoň na 4% z priemernej mzdy z roku 2019.
2. Rozpočet na rok 2021 neráta s výdavkami na vakcináciu

Nikto nespochybňuje, že očkovanie je maximálnou prioritou. Prečo s ním však Ministerstvo zdravotníctva neráta a nevykazuje výdavky s ním spojené v rozpočte na tento rok? Výdavky na samotnú vakcináciu budú predstavovať totiž desiatky miliónov EUR. A to vôbec nie je zanedbateľná položka.

Slovensko si podľa medializovaných informácií objednalo 7,4 milióna kusov vakcín proti Covid-19. Cena 5,8 milióna vakcín od Pfizeru môže byť okolo 70 miliónov EUR a 1,6 milióna vakcín od Moderny okolo 24 miliónov EUR.

Pri predpoklade, že podanie jednej dávky stojí ďalších 10 EUR a pacient potrebuje dve dávky, sa celková cena za jednu zaočkovanú osobu pohybuje na úrovni 45 EUR. Ak by sa podarilo v priebehu roka 2021 zaočkovať 3,5 milióna Slovákov, tak celkové náklady dosiahnu 160 miliónov EUR.

Záchranou pre slovenské zdravotníctvo môže byť rezerva na výdavky spôsobené pandémiou Covid-19 vo výške viac ako 1 miliardy EUR. Tieto peniaze môžu byť použité práve na výpadky príjmov a očkovanie pre všetkých poistencov. Len malé upozornenie, sektor zdravotníctva a Ministerstvo Zdravotníctva nie je jediné, ktoré sa tak spolieha na túto rezervu a v kontexte plného nasadenia všetkých ľudí v boji s Covid19 žiadosť príde neskoro.

Jozef Mathia, investičný manažér v Penta Investments s.r.o.

Prihláste sa na odber
dobrých správ zo zdravotníctva

Mýty o Pente v zdravotníctve