Nežiaduce účinky liekov škodia pacientom. Riešenie existuje, ale musia sa ozvať

Pani Helena má už takmer osemdesiat rokov. Svoj život spája s tabletkami už viac ako 20 rokov.

Začalo sa to liekmi na vysoký krvný tlak. Rokmi sa pridali ďalšie. Niektoré z nich mali za úlohu len zmierňovať vedľajšie účinky iných liekov. Po rokoch užívania boli jej raňajky bohatšie na medikamenty ako na skutočnú stravu. S ďalšími novými diagnózami pribúdali lieky, vedľajšie účinky, nevoľnosti, výkyvy zdravotného stavu, ktoré neraz končili príchodom záchranárov. Dostala sa do začarovaného kruhu, z ktorého sa sama nevedela dostať von.

Podobných príbehov je na Slovensku mnoho. Z našich analýz vieme, že v prvom polroku 2020 bolo medzi našimi poistencami každý mesiac:

  • V priemere 70-tisíc poistencov, ktorí mali súčasne predpísaných päť až desať rôznych liekov.
  • V priemer 5000 poistencov malo súčasne predpísaných jedenásť až 15 rôznych liekov.
  • Takmer 500 poistencov malo súčasne predpísaných 16 a viac rôznych liekov.
  • Najvyšší počet súčasne predpísaných rôznych liekov u jedného poistenca bol 45 (!). Za ním neboli v prvej desiatke prekvapivo len staršie ročníky. Polovica z nich ešte nedosiahla päťdesiatku (viac v tabuľke).

Treba však napísať, že tieto dáta majú svoje limity. Sú v nich započítané všetky kategorizované lieky – nielen tablety, ale aj očné kvapky, masti, antibiotiká, infúzie. Na druhej strane chýbajú informácie o voľnopredajných liekoch, teda o tých, ktoré nie sú hradené zdravotnou poisťovňou a pacient si ich môže kúpiť bez receptu. Nerozlišovali sme ani to, či išlo o chronických pacientov alebo nie.

Pravdou však je, že ak niekto berie súčasne 15 rôznych liekov, je oveľa náročnejšie dodržiavať správny postup ich užívania. To, pochopiteľne, zvyšuje riziko, že sa objavia ich nežiaduce účinky. Tie nielen znižujú kvalitu života pacientov, ale aj zaťažujú zdravotnícky systém. V roku 2019 evidujeme viac ako 900 poistencov – našich poistencov, ktorí museli pre nežiaduce účinky liekov vyhľadať lekára alebo skončili v nemocnici.

Marian Faktor

Riaditeľ Úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a člen predstavenstva Dôvera ZP