Topoľčianska nemocnica vynovila onkologický stacionár

17. sep 2020

Topoľčianska nemocnica komplexne vynovila svoj onkologický stacionár. Priestory, v ktorých sa podáva pacientom chemoterapia niekedy aj viac ako šesť hodín, budú odteraz komfortnejšie a pacientom aspoň trochu pomôžu odbúrať stres počas náročnej liečby.

Nový stacionár, kde minulý rok podali vyše 1300 dávok chemoterapie, vznikol s finančnou podporou zdravotnej poisťovne Dôvera. Celkovo sa náklady vyšplhali na 18-tisíc eur.

„Našou snahou je neustále zabezpečovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ktorá však ide ruka v ruke s komfortom a pohodlím pacienta. Onkologickí pacienti počas svojej liečby často trpia silnými bolesťami a takto sme sa im snažili aspoň malou mierou uľahčiť tento náročný proces podávania chemoterapie a zlepšiť podmienky. Tešíme sa, že sme boli pri žiadosti o grant úspešní,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Topoľčany Viktor Dudáš.

svetzdravia-com-nemocnica-toplocany-topolcianska-nemocnica-ma-novy-onkologicky-stacionar.-15.jpg

Priestory pôvodného onkologického stacionára nemocnica obnovovala priebežne počas leta. Uskutočnila niekoľko stavebných úprav – vymenila elektroinštaláciu, vznikli nové stropné podhľady, zrekonštruovala sanitárne priestory, obnovila nátery na stenách, pribudli tapety, žalúzie, nový nábytok vrátane stolov či televízorov. Rekonštrukciu priestorov hradila nemocnica.

V onkologickom stacionári zároveň pribudlo osem polohovateľných kresiel, ktoré sú určené na ambulantné podávanie cytostatickej liečby. Majú tiež infúzny stojan, podložku na ruky a polohovateľné sú aj opierky. Pacientom teda umožnia zvoliť si vhodnú polohu pri liečbe a zároveň pomôžu zdravotníckemu personálu pri lepšej starostlivosti o chorého. Ich nákup bol financovaný z grantového programu zdravotnej poisťovne Dôvera Bojovníci za zdravie určenej pre zdravotnícke zariadenia.

„Už štrnásty rok investujeme vlastné finančné zdroje a pomáhame meniť prostredie v nemocniciach k lepšiemu. Vieme, že pre pacientov je nesmierne dôležité liečiť sa v príjemnom a modernom prostredí, ktoré zodpovedá 21. storočiu. Nemenej dôležité je kvalitné medicínske vybavenie a kultúra pracovného prostredia aj pre personál nemocnice. Vlani sme preto zriadili grantový program, transparentný systém, v ktorom každá inštitúcia môže požiadať o financie na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti. Záujem nemocníc, ambulantných lekárov, kliník, hospicov, ale aj neziskových organizácií bol obrovský. O finančnú pomoc pre svoj projekt nás požiadalo takmer 200 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Plán obnovy onkologického stacionáru v topoľčianskej nemocnici patril medzi dôležité projekty a verím, že aspoň čiastočne pomôže pacientom pri prekonávaní ich náročnej situácie,“ povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

svetzdravia-com-nemocnica-toplocany-topolcianska-nemocnica-ma-novy-onkologicky-stacionar.-14.jpg

Onkologický stacionár využívajú pacienti s diagnostikovaným zhubným nádorovým ochorením, ktorým je indikovaná ambulantná chemoterapeutická liečba. V rámci onkologickej ambulancie je v nemocnici ročne vyšetrených viac ako 6200 pacientov nielen z topoľčianskeho okresu, ale aj z priľahlých spádových oblastí, ako sú Bánovce nad Bebravou a Partizánske.

Pilotný projekt Bojovníci za zdravie spustila zdravotná poisťovňa Dôvera v apríli 2019. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ale aj združenia, ktoré pomáhajú pacientom, mohli elektronicky požiadať o grant až do výšky 20-tisíc eur. Jeho využitie je viazané na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti alebo doplnkovú starostlivosť o pacientov a zdravotne znevýhodnených. Po ukončení termínu prihlasovania prešli všetky žiadosti dvojkolovým hodnotením a odborná komisia z nich vybrala 29 projektov, ktorým Dôvera prerozdelila sumu viac ako 300-tisíc eur.

Viac informácií o grante na https://www.dovera.sk/grant/

svetzdravia-com-nemocnica-toplocany-topolcianska-nemocnica-ma-novy-onkologicky-stacionar.-37.jpg

Prihláste sa na odber
dobrých správ zo zdravotníctva

Mýty o Pente v zdravotníctve